Tartalommarketing[bevezető szerkesztése]
Tartalommarketing (vagy content marketing) minden olyan marketing, amely tartalmat állít elő, azt publikálja és különböző csatornákon terjeszti azzal a céllal, hogy vásárlókat szerezzen. Az információ bemutatható a legkülönbözőbb formákban, ideértve a híreket, videókat, jelentéseket, e-könyveket, infografikákat, esettanulmányokat, használati utasításokat, cikkeket, fotókat, applikációkat és így tovább.
A tartalommarketing mibenlétére számos definíció létezik. A kifejezés jelentése nagyban függ a céltól és a kontextustól. Az egyik legtöbbet használt definíció szerint a tartalommarketing olyan marketingmódszerek gyűjtőneve, amelyek során tartalmat hoznak létre és osztanak meg azért, hogy egy jól körülhatárolt és megismert potenciális ügyfélcsoport figyelmét a cég megszerezze és megtartsa, mindezzel pedig nyereséges ügyfélinterakciókat érjen el.[1]
A tartalommarketing ideája az, hogy ha a célpiacnak magas minőségű, releváns és értékes információt adunk, akkor azzal üzleti eredményeket érünk el. Ez a stratégia megtartja és növeli az olvasottságot, illetve javítja a márkahűséget.
A tartalommarketing informatív és edukatív anyagokkal kelti fel a termék vagy szolgáltatás iránti érdeklődést. A sikeres tartalommarketingesek „folyamatosan kiváló minőségű tartalmakat adnak, amelyek megoldják az emberek problémáit”.[2]
A tartalommarketing az online marketing stratégia része, melynek legalapvetőbb része a szövegírás.
Története[szerkesztés]
Az alábbi példák bemutatják, hogyan használták korábban a tartalmat arra, hogy egy márkáról annak segítségével információt terjesszenek, illetve a márka presztízsét növeljék:[3]
- 1891: August Oetker Backin nevű sütőporából olyan kis csomagokat adott el a háztartások számára, amelynek a hátára recepteket nyomtattak. 1911-ben kiadta saját, a későbbiekben igen népszerűnek bizonyuló receptkönyvét. Az elmúlt évszázad során a könyv számos frissítésen esett át, és jelenleg s az egyik legnépszerűbb receptkönyvnek számít világszerte 19 millió értékesített példánnyal. A receptek mindegyike az Oetker vállalat tesztkonyhájából került ki, a könyvet pedig tankönyvként fogalmazták meg úgy, hogy egészen az alapoktól tanítson főzésre. Oetker nagyon is tudatában volt a jó marketing, az aktív kommunikáció szükségességének.
- 1895: John Deere megalapítja a The Furrow magazint, amely a farmerekkel osztott meg információkat arról, hogyan lehetnek nyereségesek. A magazin, amelyet az első márkamagazinként tartanak számon, még mindig működik, s ma már 1,5 millió embert ér el. 40 országban 12 nyelven adják ki.
- 1900: A Michelin először adja ki a Guide Michelint, amely autószerelő műhelyekről, szálláslehetőségekről és más utazási tippekről tartalmazott információkat a sofőrök számára. Az első, ingyenesen terjesztett számot 35 ezer példányban terjesztették.
- 1904: A Jell-O eladói háztól házig járva terjesztették a vállalat által kiadott ingyenes szakácskönyvet.
A tartalommarketing kifejezést már 1996-ban, egy John F. Oppedahl által összehívott, az Amerikai Lapszerkesztők Szövetsége által szervezett újságírói kerekasztal-beszélgetésen használták. 1988-ban a Netscape vállalat hivatalosan „online- és tartalommarketing-igazgató” titulussal alkalmazta Jerrel Jimersont. 1999-ben Jeff Cannon azt írta, „a tartalommarketingben a tartalmat abból a célból hozzák létre, hogy a vásárlókat ellássák az általuk keresett információkkal”.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.