1. A marketing tanácsadó és feladatai
Egy vállalkozás, szervezet számára nem is kérdéses, hogy szüksége van-e a marketingre. Hogy ezt miképpen oldja meg a cég, arra nagyon sok lehetősége adódik.
A marketinggel kapcsolatos feladatokat:
- A tulajdonosvégzi el.
- A feladat elvégzésére alkalmas beosztottnak adja kitöbbletmunkaként.
- Alkalmazhat teljes munkaidőben egy marketinges szakember
- Megbízást adhat egy külső marketing tanácsadónak.
A marketing tanácsadó helyetted töri a fejét
A cég méretéből adódhatnak különböző összetettségű marketing feladatok is. Ha a szervezet, vállalkozás kicsi, akkor elterjedt gyakorlat, hogy a cég vezetője szeretné megoldani a marketinges feladatokat, problémákat. Azonban ez az elgondolás nem tarthat sokáig, hiszen, ahogy a cég bővül, terjeszkedik, egyre több vezetői feladat hárul a cég tulajdonosára, így nem tud elég figyelmet fordítani a marketingre.
Mikor szembesül ezzel a ténnyel, akkor megbízza egy vagy – a cég méretétől függően – több alkalmazottját, hogy a marketing feladatokat ellássák, természetesen többletmunkaként. Ahogy terjeszkedik a cég, úgy lesz szinte elkerülhetetlen, hogy legyen valaki állandó gazdája a marketingnek.
Olyas valakit kell találni, aki tud figyelni a határidőkre, be is tartja azokat, és megoldja a teendőket.
A harmadik lehetőség komoly elkötelezettséget és nem kevés anyagi ráfordítást igényel: egy teljes munkaidőben foglalkoztatott szakemberrel nem kevés kiadása lesz a cégnek, bér, járulék, béren kívüli juttatások… tehát alapos körültekintéssel kell eljárni választáskor.
Ha a cég struktúrájából fakadóan nem tud/akar fenntartani egy főállású marketinges szakembert, akkor kerül a képbe a külsős marketing tanácsadó, vagy egy marketinggel foglalkozó cég szerződtetése, hiszen a professzionális és költséghatékony vevőszerzésre szükség van.
Nem ritka eset az is, hogy a szervezet csak egy-egy projekt elvégzésére alkalmaz marketing tanácsadót. A profi online hirdetések összeállítása, a sajtóhirdetések megalkotása, felépítése, a magas konverziót elérő (sok ügyfelet, partnert, vevőt szerző) keresőbarát honlap megtervezése, elkészítése a jellemző feladat, melyre tapasztalt szakértőt kérnek fel.
2. Miért jó megoldás a marketing tanácsadó?
A., A marketing tanácsadó tárgyilagos
Egy marketing tanácsadó nem csak egyszerűen végrehajtja a feladatokat, hanem tárgyilagos szemszögből képviseli a céget – képes arra, hogy más megvilágításban lássa a cég munkálkodását, eredményeit. Ez az értékes objektivitás az, ami felbecsülhetetlenné teszi a marketing tanácsadó munkáját. Nem lehet elvárni egy hajszolt alkalmazottól, hogy az ügyfél szemszögéből is látni tudja a felmerült és megoldásra váró problémákat. A napi feladatokban elfáradt munkatársak idejébe nem mindig fér bele a versenytársak feltérképezése, a legújabb marketinges eszközök megfelelő alkalmazása, vagy annak kitalálása, hogy miképpen szolgálhatja a saját cégének emelkedését a versenypiacon.
B., A marketing tanácsadó tapasztalatot továbbít
Az a marketinges tanácsadó, aki az élet és a gazdaság számos területén szerzett már tapasztalatot, még az objektivitásnál is többet tud adni. Ami az egyik cégnél hatékonyan tudott működni, erőlködés nélkül tudja átültetni más cég, szervezet marketing tevékenységébe. Ha pedig a tanácsadó már olyan területen szerzett tapasztalatot, ahol a Te céged is működik, az már megér egy lottó ötöst. Tisztában van az iparág működésével, teljesen tudatában van a stratégiával és a költséghatékony megoldásokkal.
C., A marketing tanácsadó, mint befektetés
A legnagyobb veszteség egy vállalkozás számára az, amikor a hosszú távú haszon érdekében nem fektet be elég időt, energiát a pillanatnyi haszonból, amivel tulajdonképpen csökkenti vállalkozásának értékét, veszélyeztetve a hosszú távú profitot.
D., A marketing tanácsadó bármikor elérhető, amikor szükség van rá
Egy marketing tanácsadó akkor segít, amikor a vállalkozásnak a legnagyobb szüksége van rá. Ha egy új terméket vagy szolgáltatást vezet be a cég, akkor új piacokat szeretne meghódítani. Elképzelhető egy teljesen új arculat kialakítása, de az is lehet, hogy csak ki kellene deríteni, miért is nem működik megfelelően az egyik kereskedelmi egység. Ezekben és sok más marketinghez kapcsolható tevékenységben, probléma megoldásában tud segíteni egy tanácsadó. Ha a feladat megoldódott, elképzelhető, hogy a marketing feladatok olyan mértékben lecsökkennek, hogy a feladatokat már cégen belül is meg tudják oldani. Az ellenőrzés a Te kezedben van, mikor és milyen szolgáltatásokat veszel igénybe, természetesen a céged szükségleteinek megfelelően.
E., A marketing tanácsadó hajlékony és költséghatékony
A marketing tanácsadó díjazására többféle megoldás is létezik, ami teljesen elfogadható mind a két fél részéről. Ha a feladat nagysága nem becsülhető meg előre, akkor az óradíjazás a legmegfelelőbb díjtételezés. Ha egy adott projektre szerződtetsz marketing tanácsadót, akkor lehet beszélni fix összegű kifizetésről. Viszont, ha olyan feladatok vannak, melyek rendszeres időközönként felmerülnek, akkor érdemes elgondolkodni a havi díjazás megoldásán is.
F., A marketing tanácsadó a legfontosabb problémákra, feladatokra tud koncentrálni
Vilfred Pareto óta tudjuk, hogy a marketing előirányzott költségeinek egy része kidobott pénz az ablakon. Nehéz gazdasági helyzetben a marketinggel kapcsolatos nyomás még nagyobb. A külsős marketing tanácsadó dolga az, hogy csak a valóban hasznot hozó tevékenységekre tudjon koncentrálni, úgy hogy ez a lehető legkisebb költséget jelentse a vállalkozásnak.
3. Mit tesz egy marketing tanácsadó?
Nagyban támogatja a vállalkozások törekvéseit, legyen az akár új piac nyitása, vagy a felhasználók számának növelése, esetleg egy termékfejlesztés. Mindezt úgy, hogy olyan értéket képviselő ajánlatokat alakít ki, és kommunikációt folytat a vállalkozással kapcsolatban állókkal. A dolgozókkal, kliensekkel, beszállítókkal szembeni kommunikációnak értékteremtő módját tudja alkalmazni. A vállalkozás céljai elérésének egyik leggyakoribb módja a konkurenciával szembeni versenyelőny megteremtése és megtartása, valamint a valóban profitáló fogyasztókkal való kapcsolat kiépítése, fenntartása. Mit is jelent ez? Lássuk ezt tételesen!
Milyen feladatokat lehet rábízni egy online marketing tanácsadóra?
Egyértelmű marketing stratégia kidolgozása mellett – amely az összes marketing tevékenység kezdete és vége, még az alábbi tevékenységek jöhetnek szóba.
Online marketing tanácsadás
- weboldal elemzés,
- weboldal tervezés,
- weboldal készítés,
- keresőmarketing (SEM),
- keresőoptimalizálás (SEO),
- PPC kampányok tervezése és lebonyolítása – (kattintás alapon fizetett reklám),
- e-dm – elektronikus direkt mail,
- releváns reklámfelületek megszerzés
- adatbázis vásárlás,
- tartalommarketing,
- reklámszövegírás,
- internetes hirdetési tervek kidolgozása
- design tervezés (arculattervezés, logók)
- konverzió növelés, követés,
- közösségi marketing (Facebook, Pinterest, Linked, Twitter)
4. Mi alapján válassz marketing tanácsadót?
- Informálódjunk róla: milyen eredményeket tud maga mögött, hol szerzett tapasztalatot, rendelkezik-e állandó, leinformálható ügyfélkörrel, mekkora szakmai múltat tud felmutatni.
- Alaposan szemrevételezzük az oldalát: legyen tartalmas, olvasásra csábító, ahol nincs elírás, helyesírási hiba, és nincs túl sok szakzsargon.
- Kérj referenciákat, és hívj fel néhányat!
- Nézd át a marketing feladat elvégzésekor szóba jöhet személyes találkozások gyakoriságát. Nem biztos, hogy olyan marketing tanácsadó szolgálatait kell igénybe venned, aki tőlünk több száz kilométerre van.
- Nem jó, ha a tanácsadó csak részmunkaidőben foglalkozik marketinggel. Valószínűséggel nem tud vállalkozásoddal annyi ideig foglalkozni, amennyit a feladat megkíván. Ezen kívül részmunkaidőben nagyon nehéz az iparágra jellemző trendeket figyelemmel kísérni.
- Hívd fel őket, hallgasd meg, hogyan beszél. Figyelj a ritmusára, a folyamatos beszédkészségére.
- Bízz a megérzésedben! Ha valamiért nem voltál megelégedve a marketing tanácsadóval, akkor inkább keress másikat.
Marketing stratégia, mire is jó?
A stratégia nem egy elvont fogalom, nem egzakt tudomány, hanem a valósághoz való igazodás. Ez a mai valóság folyamatos változásokkal bombázza a vállalkozásokat, újabb kihívásokat támaszt velük szemben. Ezekhez a folyamatos változásokhoz és kihívásokhoz nyújt megfelelő megoldásokat és támogatásokat a stratégiai marketing, melyek feladatait érdemes marketingben jártas szakemberre bízni.
Azt is el kellene érni, hogy a magyar kis- és középvállalkozások felismerjék a saját márka jelentőségét és tudatosan vegyenek részt a márkaépítés folyamatában. Nem szabad úgy tekinteni a márkaépítést, mint valamilyen pénzelnyelő marketinges képzelgésre, amit csak a multinacionális cégek, szervezetek engedhetnek meg maguknak. Annak kell érteni, amit valójában is jelent: a vásárlóknak következetes márkaélményt adjon, ami a bizalom kiépítésével és elmélyítésével is jár. A bizalom arra is kiterjed, hogy választásával mindig jól jár, mind minőségben, mind ár szempontjából.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.